I tidens lys

– Den Franske forbindelse

Af: Jens Lindhe

I tidens lys er arkitekturfotografen og arkitekten Jens Lindhes første bog, hvor han ikke illustrerer andres ord, men selv er “forfatter” om end det sker med ordløse fotografier.
I 1999 og 2000 boede Jens Lindhe to perioder i Paris, hvor han rettede søgeren mod den klassicistiske arkitektur, der i tiden omkring den franske revolution inspirerede europæiske arkitekter.
Inspirationen nåede også Danmark, som Carsten Thau fortæller i bogens indledende essay: “Op igennem 1700-tallet og ind i 1800-tallet måtte hovedparten af danske dannelsesrejsende til Paris. Den franske ho­vedstad var den afgørende metropol på det europæiske kontinent, den moderne tids Rom. Det Rom som Paris i afgørende henseender også ved sin by­planlægning, monumenter og kunstsamlinger søgte at arve. Et sigte der blev forstærket med Napoleon Bonaparte, som feltherre, byplanlægger og reformator. Danske kunstnere og arkitekter søgte på ruten for deres studierejser at forbinde Paris og Rom, for dermed at opnå den ultimative kontakt til europæisk kultur i fortid og nutid, bragt sammen som et stort krystal.”
Videre fortæller Carsten Thau: “De fotografier Jens Lindhe viser er mennesketomme. Vi oplever tingenes eget beherskede styre, hvilket indbyder til at tænke i begreber som uanfægtelighed, stilhed, langsomhed i forundring over en uopløselig hemmelighedsfuldhed i tingene. Det vilkår, at det mest gennemarbejdede, til perfektion afsluttede og i forhold til traditionen yderst trofaste arkitektoniske udsagn alligevel kan fortætte sig til noget gådefuldt, opildner fantasien. Af nærliggende grunde relaterer bygninger, buster, bohave og havekunst sig til den menneskelige krop, og derfor skaber dens bogstavelige fravær i billedet et sug.”
Hver generations arkitekter har set det klassiske i deres tids lys, og nu har Jens Lindhe med nysgerrige og søgende øjne set på det klassicistiske Paris i sin tids lys.

Bogen udkom i august 2003.
288 sider, gennemillustreret.

Ingen kommentarer